19

May
Danışmanlık

MARKA HANGİ SINIFLARDA ALINMALI ?

Marka hangi sınıflarda alınmalı? Hangi sınıflarda marka sahibi olunabilir? Marka sınıfı nedir? Markam sınıfa kayıtlı olmalı mı? Her sınıftan marka alabilir miyim? Marka alırken gerekli unsurlardan biri de hangi sınıftan alınmak istendiğinin belirlenmesidir. Marka alırken markanın bulunduğu sektörü belirten sınıflar belirlenir. Markanın koruması tescil edilen sınıfa göredir. Marka hangi sınıflarda alınmalı? Markanızı istediğiniz sınıfta koruma altına alabilirsiniz. Tek bir sınıfta alınabileceği gibi birden fazla sınıfta koruma altına alınabilir. Bütün sınıflarda da marka alınabilir. Markam sınıfa kayıt olmalı mı? Marka en az bir sınıfta tescilli olmalı. Sınıfa tescilli olmayan marka yoktur. Markalar sınıflara tescil edilmelidir. Marka hangi sınıflarda alınmalı? Markanızın hizmet verdiği veya alakalı olduğu sektöre ilişkin sınıfların tescil edilmesi daha uygundur. Marka tescilinde başvuracağınız avukattan marka sınıflarını ve tescil edilmesini istediğiniz markanızın hangi sınıfa uygun olduğunu öğrenebilirsiniz.

14

May
Patent

MARKA TESCİLİ NASIL OLUR ?

Marka tescili nasıl olur? Markam ne zaman tescil edilir? Markayı kim tescil eder? Marka tescili için ne yapmalıyım? Markamı tescil etmem gerekir mi? Marka almak için başvuru yapılması sonucunda markanız tescil edilir. Marka tescili nasıl olur? Marka tescili Türk Patent Kurumu tarafından başvuruların incelenmesi sonucunda olur. Markayı kim tescil eder? Markayı Türk Patent Kurumu tescil eder. Marka tescili için ne yapmalıyım? Marka tescili için başvuru yapmanız yeterlidir. Marka başvurusundan sonra benzer marka olup olmadığı araştırılır ve marka tescil edilir. Markanın tescil edilmesi Marka Bülteni’nde yayımlanmasıyla olur. Tescile edilen markalar Bültende yayınlanır. Markamı tescil etmem gerekir mi? Neden markamı tescil etmeliyim? Marka tescil etmek markayı korumak için gereklidir. Marka tescilli olmazsa herkes tarafından kullanılabilir.

09

May
Danışmanlık

MARKAM İHLAL EDİLİYOR NE YAPMALIYIM?

Markam ihlal ediliyor ne yapmalıyım? Biri markamı ihlal ediyor, hangi yollara başvurmalıyım? Markama tecavüz ediliyor. Marka tecavüzü hangi hallerde olur? Markanızı aldıktan sonra başkaları markanızı iziniz olmadan kullanabilir. Markanız ihlal edilebilir. Marka ihlali nasıl olur? Marka ihlali, başka bir markanın markanızı taklit etmesiyle olabilir. Bir bàşka markanın taklit etmiş olduğu ürünü satarak marka ihlali gerçekleşebilir. Başka birine vermiş olduğunuz iznin dışına çıkılırsa marka ihlali gerçekleşir. Bu ve benzeri durumlarda marka ihlali gerçekleşir. Markanız ihlal edilirse ne yapmalısınız? Sınai Mülkiyet Kanunu uyarınca markanızın ihlali halinde markanızın korunmasını isteyebilirsiniz. Markanızın ihlal edilmesini önletebilirsiniz. Marka ihlali sebebiyle dava açabilirsiniz. Marka ihlalinden dolayı tazminat isteyebilirsiniz. Markanızı ihlal edenlerin cezalandırılmasını talep edebilirsiniz. Marka ihlalinin tespit edilmesinin isteyip marka ihlalinin durdurulmasını isteyebilirsiniz.

04

May
Danışmanlık

TİCARİ İŞLETMEM YOK MARKA ALINIR MI?

Ticari işletmem yok marka alınır mı? Ticari işletmem olmasa da marka alabilir miyim? Marka almak için ticari olarak kullanmak mı gerekir? Markamı aktif olarak kullanmak zorunda mıyım? Ticari işletme sahibi olanların marka alabileceği kadar ticari işletme sahibi olmayanlar da marka alabilirler. Marka sahibi olmak için işletme sahibi olma zorunluluğu yoktur. Marka almadan önce işletme sahibi olunmayabilir. Ticari işletmem yok marka alınır mı? Ticari işletmesi olmayanlar da marka alabilir. Ticari işletme olmasa da marka alınabilir. Marka almak için ticari olarak kullanmak mı gerekir? Marka alırken ticari olarak kullanım şartı yoktur. Marka alınabilmesi için markanın daha önce kullanılmış olması gerekmez. Daha önce hiç kullanılmamış bir marka da alınabilir. Markamı aktif olarak kullanmak zorunda mıyım? Markayı aktif olarak kullanmak zorunda değilsiniz. Markanın bir kısmını aktif olarak kullanıp bir kısmını aktif olarak kullanmayabilirsiniz.  

29

Nis
Ticari Marka

Marka Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Marka sorgulama nasıl yaparım? Marka sorgulama nedir? Marka sorgulama, marka tescili için başvurmadan önce istenen adda ve sınıfta markanın olup olmadığını kontrol etmek amacıyla yapılır. Çünkü marka sorgulama yapılmazsa markanız benzer ve aynı olduğu için reddedilir. Markanızın tescil edilmesi için marka sorgulamasının yapılması gerekir. Eğer marka almak istiyorsanız markanızın tescil edilebilmesi için marka sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Marka sorgulamasını, marka almak için başvurduğunuz avukatınız sizin adınıza yapacaktır. Böylece almak istediğiniz marka adı ve sınıfının uygun olup olmadığını kontrol edecektir. Marka sorgulama yaptıktan sonra markanın tescili için avukatınız size dönüş yapacaktır.